Call us now:
Катедра за топологију
Математички факултет, Универзитет у Београду
О топологији
Топологија (или виша геометрија) је математичка дисциплина која проучава суштинске геометријске особине простора. Њени најважнији објекти су многострукости и полиедри, а задатак одређивање њихових особина и инваријанти и њихова класификација.
Значај топологије произлази из велике применљивости њених резултата у другим математичким дисциплинама (од геометрије, алгебре, анализе, до комбинаторике и рачунарства), али и у физици и другим наукама. Поменимо тим поводом програме који се често одржавају на најпрестижнијим светским центрима, а посвећени су применама топологије, као што су MSRI у Берклију, Митаг-Лефлер институт у Стокхолму, међународни пројекти које организују заједно центри из Берлина, Прага и Цириха итд. у Берклију, Митаг-Лефлер институт у Стокхолму, међународни пројекти које организују заједно центри из Берлина, Прага и Цириха итд.
Чланови катедре
- проф емеритус др Синиша Врећица
- др Александар Вучић
- др Владимир Грујић
- др Бранислав Првуловић, шеф катедре
- др Марија Јелић Милутиновић
- др Александар Миладиновић
- Милица Јовановић
Настава
Настава током 2024/25. године
Редовне студије:
- Топологија А
Наставу ове школске године држи др Марија Јелић Милутиновић, а вежбе др Александар Миладиновић. - Топологија Б
Наставу ове школске године држи др Марија Јелић Милутиновић, а вежбе Милица Јовановић. - Алгебарска топологија
Наставу ове школске године држи др Владимир Грујић, а вежбе др Александар Миладиновић. - Очигледна топологија
Наставу школске године држи др Александар Вучић, а вежбе др Александар Миладиновић. - Одабрана поглавља геометрије и топологије
Наставу ове школске године држи др Бранислав Првуловић, а вежбе Милица Јовановић. - Увод у рачунарску топологију
Наставу ове школске године држи др Александар Вучић, а вежбе др Александар Миладиновић. - Конвексна анализа
Наставу ове школске године држи др Марија Јелић Милутиновић, а вежбе Милица Јовановић.
Наука
- Семинари:
- Научни пројекти: Чланови катедре и њени спољни сарадници учествују у раду пројеката из програма Идеје и то пројекат бр. 7744592 Integrability and Extremal Problems in Mechanics, Geometry and Combinatorics – MEGIC, као и пројекат бр. 7749891 Graphical Languages – GWORDS
- Међународна сарадња: Успостављена је активна сарадња са многим групама и појединцима из најпрестижнијих математичких центара у свету, а посебно ТУ-Берлин, Математички институт Мађарске академије наука из Будимпеште, КТХ Стокхолм, Карлов универзитет у Прагу, Хебрејски универзитет у Јерусалиму.
ЦГТА семинар
ЦГТА семинар (скраћено од комбинаторика у геометрији, топологији, алгебри) је 1985. године (тада се звао ГТА семинар) основала група Београдских математичара који су математику доживљавали као целину испреплетених и дубоко повезаних делова у покушају да у центар истраживања стави везе разних математичких дисциплина и њихове примене у физици и другим наукама. Групу су чинили др Сава Крстић, др Александар Липковски, др Синиша Врећица, др Александар Вучић и др Раде Живаљевић, а временом су се прикључили и други млађи математичари: др Зоран Петровић, др Владимир Грујић, др Павле Благојевић, др Душко Јојић, др Горан Дубајић, мр Маја Рабреновић, др Бранислав Првуловић, др Маринко Тимотијевић, др Марија Јелић Милутиновић и други. Повремено су у раду нашег семинара учествовали и други математичари и групе: др Владимир Драговић, др Дарко Милинковић, др Драгана Тодорић, др Александра Ерић.
Током ових година у организацији чланова семинара одржани су многи последипломски курсеви, специјални курсеви, мини курсеви. Тешко је сетити се имена свих тих курсева. Поменимо само неке: Лие групе, алгебарске криве, диедарска и циклична хомологија, теорија дејстава група, теореме типа Борсук-Улама и њихова примена, аутоморфизми слободних група, хиперравански аранжмани,стабилна хомотопска теорија, инваријанте чворова, конфигурациони простори, тродимензионе многострукости, конвексни политопи и алгебарска геометрија (торусни варијетети, Њутнови полиедри); па све до последњег посвећеног векторским раслојењима и карактеристичним класама који је одржао др Раде Живаљевић.
Предмет истраживања у раду семинара су биле многе теме топологије, дискретне и рачунарске геоемтрије, тополошке комбинаторике, алгебарске комбинаторике, алгебарске геометрије, алгебре… Пажњу смо посветили и везама са рачунарством.
Гости семинара су били многи светски математичари као што су Јуриј Петрович Соловјов са МГУ из Москве, Гуентер Зиеглер са ТУ-Берлин,… али и многи млађи математичари из познатих светских центара који су овамо долазили на специјализацију.
Корисни линкови
- https://www.lehigh.edu/~dmd1/algtop.html
- https://www.zaik.uni-koeln.de/AFS/publications/dmanet/
- https://www.sagemath.org/
- http://at.yorku.ca/topology
- http://www.msri.org
- http://www.mfo.de
- http://dimacs.rutgers.edu
- http://www.ams.org/
- http://www.emis.de/
- http://www.combinatorics.net
- http://www.combinatorics.org
- http://gilkalai.wordpress.com/2008/12/23/seven-problems-around-tverbergs-theorem/